[World Games 2013 Cali]Kudo Exhibition Matches

On Monday, July 29 and Tuesday, July 30, the first World Games in South America were held over two days in Colombia. As far as Kudo is concerned, 12 exhibition matches were held in Buga, 55 km away from Cali, the main location for these World Games. The local organization was first hoping for a 60-person tournament, but the International World Games Association usually holds such type of tournament for sports that are already members. As such, the 12 exhibition matches format was retained, waiting for Kudo’s accession to membership.

Aside from kudo, Buga was also hosting the futsal and submission arts competitions, the former overlapping with kudo. On July 30, Colombia played the futsal finals against neighboring Venezuela and won the victory at home. Kudo and futsal were actually held at the same location, with kudo being competed during day time and the futsal’s semi-finals and finals being played at night.

competitor

[The first half] Monday, July 29, 2013

9:00 AM- public training session at the competition venue
9:30 AM- Opening Ceremony
10:00 AM- Start of the competition, with 6 matches scheduled for the day.
Referees team:
Chief Referee: Tomotsugu
Deputy Chief Referee : Zorin
Referees: Komatsu, Kuroki, Fillipov.

Match 1 (Female Category)

Blue BIANCA Goncalves(BRAZIL)
[2nd South America Exchange Matches 2012, Female Division, 1st place.]
White BYKOVA IRINA(RUSSIA)winner
[3rd World Kudo Championships, 2009, 1st place; 2010 Kudo World Cup, Female division, 1st place.]

Irina Bykova wins after extension round, by 2 koka (punch during first round, punch during extension round)

Match 2 (Male, under 230)

Blue TOMOHIRO NAKAMURA(JAPAN)winner
[3rd World Kudo Championships, 2009, 3rd place; 2011 World Cup, 3rd place.]
White OTGONTSEREN ENKMBAT(MONGOLIA)
[1st Asia Championships, 2008, -230, 1st place; 2007-2011 All Mongolia Championships, -230, 1st place.]

Tomohiro Nakamura wins by ippon after extension round, by okuri eri jime (strangulation)

Match 3 (Male, under 240)

Blue RONALD VARGAS(COLOMBIA)
[2010 Colombina Taekwondo Championships, 2nd place / Kudo, -230, 3rd place.]
White NICOLAS NUNEZ(CHILE)winner
[2012 South America Exchange Matches, -240, 2nd place.]

Nicolas Nunez wins by a predominance of koka.

Match 4 (Male, under 250)

Blue CARLOS W TREJO(MEXICO)
(KUDO Mexico Branch Chief)
White YANIS CANDV(FRANCE)winner
[2009 Italy International Match, -250, 1st place.]

Yanis Cand wins by ippon, by jujigatame (arm-lock).

Match 5 (Male, under 260)

Blue SAMOKHIN IGOR(UKRAINE)
(KUDO Ukraine Branch Chief)
White JAIME GOMES(CHILE)winner
[2011 South America Exchange Matches, – 270, 1st place. 2012 South America Exchange Matches, – 270, 3rd place.]

Jaime Gomes wins after extension round by koka, due to his opponent having two penalties.

Match 6 (Male, 270over)

Blue HISAKI KATO(JAPAN)winner
[2010, 2012 All Japan Open Category, 1st place.]
White ANDRES OSORIO(CHILE)
[2011 Chile MMA Heavy Weight Champion.]

Hisaki Kato wins after extension round by 5-0 (yuko).

Top Of Page

[The second half] Tuesday, July 30, 2013

9:00 AM- public training session at the competition venue
9:30 AM- Opening Ceremony
10:00 AM- Start of the competition, with 6 matches scheduled for the day.
Referees team:
Chief Referee: Tomotsugu
Deputy Chief Referee : Zorin
Referees: Komatsu, Fillipov, Raphael.

Match 7 (Male, under 230)

Blue RAFAEL de MORAES(BRAZIL)
[1st All Brazil Championships, -230, 1st place. 2011-2012 South America Exchange Matches, -230, 3rd place.]
White TGONTSEREN ENCHANTMONGOLIAwinner
[1st Asia Championships, 2008, -230, 1st place; 2007-2011 All Mongolia Championships, -230, 1st place.]

Otgontseren Enkhbat wins by forfeit.

Match 8 (Male, under 240)

Blue BAYRON RUIZ(COLOMBIA)winner
[1st All Brazil Championships, 2010, -230, 1st place; 2011-2012 South America Exchange Matches, -230, 3rd place.]
White IVAN CHAVEZ ORTIZ(MEXICO)
[2011 All Colombia Championships, -240, 2nd place.]

Bayron Ruiz wins by koka (throw followed by kime) after extension round.

Match 9 (Male, under 250)

Blue WILSON MANCERA(COLOMBIA)
[2011 All Colombia Championships, -250, 2nd place.]
White MATVEY MYASNIKOV(UAE)winner
(UAE Branch Chief.)

Mavey Myasnikov wins by waza-ari after extension.

Match 10 (Male, under 260)

Blue KATSUMASA KUROKI(JAPAN)
(Japan Domestic Branch Chief)
White YOSHIO OSADA(COLOMBIA)winner

Yoshio Osada wins by abandon, due to Katsumasa Kuroki’s knee injury.

Match 11 (Male, under 270)

Blue FELIPE MORAIS da SILVA(BRAZIL)winner
[2011 South America Exchange Matches, -270, 2nd place. 2012: 3rd place.]
White HAROLTH TABARES(COLOMBIA)
[2011 All Colombia Championships, -270, 1st place.]

Felipe Morais de Silva wins by IPPON, by shimewaza (choke).

Match 12 (Male, 270 over)

Blue VINGERT NIKOLAY(RUSSIA)winner
[rd Kudo Championships, 270+, 2nd place; 2011 World Cup, 270+, 1st place.]
White MICHAEL VAN DER VLIST(AUSTRALIA)
[Australian MMA/K1 fighter.]

Nikolay Vingert wins by predominance of yuko.

(Last updated:15 Aug. 2013)

Copyright © KUDO All Rights Reserved.